Хотіли б жити в раю чи в майбутньому? Тоді вам варто завітати, чи хоча б ознайомитись, з умовами проживання в Кооперативному житловому комплексі, який знаходиться в Бронксі, щоб побачити і відчути, як те, що ми бачимо у фантастичних фільмах, вже поряд з нами. І це не реклама, а просто цікава історія про житло, в якому завтра буде жити більшість населення планети. А зараз детальніше розповість про Co-op City (скорочення від Cooperative City) – кооперативний житловий комплекс — видання bronx-future.com.
Історія місцевості до будівництва
Зараз Кооперативне місто (Co-op City) — один з найбільших житлових комплексів країни. А до цього часу на землі, яка знаходиться на північ від Хатчінсон-Рівер-Паркуей (Hutchinson River Parkway), були місця для відпочинку, болото та кар’єр для видобутку піску. Останній видобували для потреб міста. Частіше усього для будівництва.
Також це місце було великим болотом (цікаве поєднання — гора піску і болото). Частина його і зараз існує. Після того, як пісок під територією Кооперативного міста (Co-op City) закінчився, ця місцевість почала використовуватися як сміттєзвалище. Це було зручно: великі ями, в які кидали міське сміття і які легко було засипати. Недарма місцеві мешканці називали це місце звалищем. Жити тут було не дуже приємно.
Частково ця місцевість була рівнинною, з озерами та, відповідно, лиманом і річкою Хатчінсон (Hutchinson). А тому тут були станції з прокатом каноє, човнів та інші місця для відпочинку у вихідні дні. З 1960 по 1964 рр. тут діяв тематичний парк Фрідомленд (Freedomland). Але він закрився в 1964 р. через банкрутство, а тому було вирішено збудувати на цьому місці житло. Ось така історія землі до того, як тут з’явився новий житловий комплекс.
Початок будівництва
В лютому 1965 р. розпочались розмови про будівництво тут комплексу. Але ж зачекайте. А хто ж будував, запитаєте ви. Все просто: проект спонсорувала і фактично будувала компанія United Housing Foundation за рахунок іпотечного кредиту від Агентства фінансування житлового будівництва штату Нью-Йорк (HFA). Проект створено архітектором Германом Дж. Джессором. Назва спочатку була “RiverBay”, а пізніше перейменували на Co-op City. В 1966 р. було створено корпорацію Кооперативне місто (Co-op City), яка безпосередньо й отримувала кошти і вкладала їх в будівництво. Землю, де зараз стоїть комплекс, було придбано за 16 млн. доларів. І будівництво почали в 1966 р.
Супутні проблеми під час будівництва
Будівельники зіткнулися з рядом проблем при будівництві комплексу. Однією з них було болото. Проте, замість того, щоб висушувати болото, вирішили його використати. Було розроблено спеціальну технологію, яка дозволяла засипати болото піском і гравієм, а потім зверху покласти товщу землі, щоб створити міцний фундамент для будівель. Цей процес називається «землеутворенням», і він був досить складним та дорогим. Всього було використано більше 200 мільйонів тонн землі, піску та гравію для забезпечення міцного фундаменту для будівель. Проте, завдяки цим роботам, вдалося створити нову землю, на якій можна було будувати житлові будинки, магазини, школи та інфраструктуру, що необхідна для життя людей.
А що сталося зі сміттям, запитаєте ви? Зважаючи на те, як зараз осідає комплекс, як з’являються тріщини на тротуарах (ми трохи забігли наперед), здавалося, що сміття було поховано під будинками. Але ні. За даними, якими ми володіємо, то сміття зі сміттєзвалища, що було на території, де зараз знаходиться Кооперативне місто (Co-op City), було вивезено на інші сміттєзвалища. Це було необхідно, оскільки вміст токсичних речовин у цьому смітті міг бути шкідливим для здоров’я людей. А вже далі почали зміцнювати ґрунт. Таким чином, сміття не залишилося під комплексом, а його територія була повністю очищена перед початком будівництва.
Загалом всю територію колишнього Фрідомленд (Freedomland) і також землю, що була поряд, будівельники засипали. Виникла інша проблема, адже поряд з комплексом були інші будинки, і коли будівельники засипали болота, то підняли рівень землі вище, ніж знаходились останні. А тому їх почало заливати водою та каналізаційними стоками. Почалися протести мешканців. Проблему на той час вдалося вирішити.
Завершення будівництва та заселення
Заселення нових мешканців почалося в грудні 1968 року, а загалом будівництво завершилося в 1973 р. Отож, за 7 років тут було забито понад 50 тис. паль і збудовано найбільший житловий комплекс в США. Він включав 35 висотних будівель (від 24 до 33 поверхів) і 7 кластерів таунхаусів (окрема квартира з садом та квартира-дуплекс) з 15372 квартирами. Він займає гігантську площу в 320 акрів (1 295 424 квадратних метрів (за умови, що акр = 4046,8564 квадратних метрів). Якщо по простому, то це десь 1,4 км на 1,4 км. Якщо ви думаєте, що це все забудовано будинками, то ви помиляєтесь. Адже тут ще багато зелених зон, гаражів, 3 середні і 3 початкові школи, офіси для лікарів, юристів, а ще храми (не менше 16 для різних конфесій), 6 дитячих садочків, 4 баскетбольних спортивних майданчики, торговельний центр з кінотеатром, універмагами, супермаркетами, електростанція. Отже, це «місто в місті», як ви зрозуміли. Тут є все для життя та комфортного відпочинку, роботи. Звідси можна було не виїжджати, а перебувати весь час.
Комплекс на початку ХХІ ст.
Так як Кооперативне місто (Co-op City) було збудовано на місці сміттєзвалища та великого первісного болота, то з часом воно почало просідати десь на 1 дюйм. А тому на тротуарах, під’їздах до будівель утворюються тоненькі павутинки тріщин.
У зв’язку з необхідністю покращити стан будівель на початку 2000-х було проведено їх реконструкцію вартістю 240 млн. доларів. Було замінено труби, сміттєві ущільнювачі, гаражі, дахи, фасади, тераси, модернізовано електростанцію. Запроваджено сучасні енергозберігальні та водозберігальні технології. Було також замінено сто тридцять тисяч вікон, чотири тисячі дверей, сто сімдесят дев’ять ліфтів. Місцеві мешканці називають цей період реконструкції комплексу словом «ренесанс». Як би там не було, але тепер Кооперативне місто (Co-op City) отримало нове життя. Стало більше зелені, менше викидів шкідливих речовин від електростанції, будівлі будуть краще зберігати тепло і менше витрачати енергії.
На 2003 р., незважаючи на реконструкції, 5 з 8 гаражів визнані небезпечними і їх закрили на капітальний ремонт. Для утримання автомобілів частина зелених зон була заасфальтована. Також мешканці отримали можливість ставити свої авто на паркувальних майданчиках сусідніх торговельних центрів. В 2008 р. гаражі знову відкрились і почалось відновлення зелених зон.
В 2007 р. почалась чергова модернізація електростанції, що дозволить їй використовувати нафту, газ, пару для виробництва електрики. Вартість 90 млн. доларів. Кошти повернуться назад за рахунок сплати за електрику. А так як не всю її використовують мешканці комплексу, то частину можна буде продавати місту.
Отже, Кооперативне місто (Co-op City) – це цікавий та неординарний житловий комплекс майбутнього. Він розташований в північній частині Бронксу. Його побудували на місці звалища і болота, а тому він і сьогодні потребує періодичної реконструкції та оновлення. В той же час будівлі комплексу є прикладом того, як людина змогла оновити навколишнє, не дуже сприятливе середовище для своїх інтересів.